کد خبر : 6970
تاریخ انتشار : شنبه ۲۰ دی ۱۳۹۹ - ۲۰:۰۳

اقتصاد مقاومتی؛ اقتصاد برآمده از اسلام

اقتصاد مقاومتی؛ اقتصاد برآمده از اسلام

به گزارش اداره روابط عمومی و اطلاع‌رسانی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی و به نقل از مفتاح، حجت‌الاسلام والمسلمین احمدعلی یوسفی مدیر گروه اقتصاد اسلامی پژوهشگاه در نشست «اقتصاد مقاومتی و خنثی سازی تحریم‌ها»، اظهار داشت: ما تحریم‌ها را از اول انقلاب داشته ایم و همیشه با ما بوده است؛ بحث ما، جنگ اقتصادی است که دشمن علیه نظام مقدس جمهوری اسلامی

به گزارش اداره روابط عمومی و اطلاع‌رسانی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی و به نقل از مفتاح، حجت‌الاسلام والمسلمین احمدعلی یوسفی مدیر گروه اقتصاد اسلامی پژوهشگاه در نشست «اقتصاد مقاومتی و خنثی سازی تحریم‌ها»، اظهار داشت: ما تحریم‌ها را از اول انقلاب داشته ایم و همیشه با ما بوده است؛ بحث ما، جنگ اقتصادی است که دشمن علیه نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران و علیه جبهه مقاومت اسلامی آغاز کرده است.

وی ابراز داشت: رهبر انقلاب فرمودند ما دیگر از مرز تحریم‌ها گذشته ایم و دشمن یک جنگ تمام عیار اقتصادی علیه ما به راه انداخته است؛ ما «اقتصاد مقاومتی و خنثی سازی تحریم‌ها» نداریم؛ بلکه «اقتصاد مقاومتی و دفاع از مرزهای اقتصادی جمهوری اسلامی و جبهه مقاومت اسلامی» را باید در برنامه‌های خود داشته باشیم.

مدیر گروه اقتصاد اسلامی پژوهشگاه خاطرنشان ساخت: جنگ اقتصادی از نوع جنگی است که حتی فهم آن هم آسان نیست و فهم ابزارها و روش‌های جنگ اقتصادی هم کار راحتی نخواهد بود.

سخنران این نشست تصریح کرد: رهبر انقلاب در سال ۱۳۸۹ برای اولین بار واژه «اقتصاد مقاومتی» را به کار برده اند و در ۲۲ بهمن ۱۳۹۲ مؤلفه‌ها و سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی را بیان نمودند و از آنجایی که الگوی اقتصاد مقاومتی، تنها ابزار دفاعی در جنگ اقتصادی است، ایشان بعد از بیان الگو، مؤلفه‌ها و سیاست‌های اقتصاد مقاومتی بارها برای سران قوا، مردم و جمع‌های مختلف ابعاد و اجزاء آن را تبیین نموده اند.

این استاد حوزه بیان داشت: ما جمعی از دانش آموختگان حوزوی مباحث اقتصادی پس از بیانات رهبر معظم انقلاب به این نتیجه رسیدیم تنها الگوی اقتصادی که بر اساس مبانی اسلامی که می توان گفت ارائه شده است، الگوی اقتصاد مقاومتی است؛ لذا به این نتیجه رسیدیم که تنها الگوی دفاعی در جنگ اقتصادی، اقتصاد مقاومتی است و باید کاری کنیم که این اقتصاد، فراموش نشده و تحریف نگردد.

حجت‌الاسلام والمسلمین یوسفی اظهار داشت: قرار بود در این کشور نرمش قهرمانانه نشان داده شود؛ اما آن را تبدیل به نرمش ذلیلانه کردند.

وی ابراز داشت: رهبر انقلاب بیان کردند تنها راه برون رفت از مشکلات اقتصادی، عمل به اقتصاد مقاومتی است؛ پس تمام افرادی که دغدغه بیانیه گام دوم انقلاب داشته و دوست دارند سرباز اجرایی آن شوند، راهی جز اجرای اقتصاد مقاومتی ندارند.

مدیر گروه اقتصاد اسلامی پژوهشگاه خاطرنشان ساخت: اقتصاد مقاومتی، اقتصادی برآمده از متن اسلام انقلابی، فرهنگ دینی و الگوی الهام بخش از نظام اقتصادی اسلام است که مردم‌بنیان، عدالت‌محور، درون‌زا، برون‌گرا، فرصت‌ساز، انعطاف‌پذیر و … می باشد.

حجت‌الاسلام والمسلمین احمد علی یوسفی خاطرنشان ساخت: یکی از مسائلی که باید حوزه اجرایی شود، ورود دروس خارج حوزه به مباحثی است که مطابق با نیازهای روز کشور بوده و خروجی آن، مطالبه گری در آن موضوع باشد.

سخنران این نشست تصریح کرد: ما انقلاب‌های بسیاری در کشور در موضوعات گوناگون انجام دادیم؛ اما متأسفانه انقلاب اقتصادی در کشور شکل نگرفته و ریل‌های فاسد اقتصادی در کشور وجود دارد که باید ریشه کن شود.

این استاد حوزه بیان داشت: یکی از مشکلات اصلی امروز کشور، مسئله توزیع است؛ نه تولید؛ امروز سوء استفاده‌گران داخلی، ارز ۴۲۰۰ تومانی گرفته و واردات کالا انجام داده؛ اما از گمرگ کشور، همان کالا را با دلار ۲۵ هزارتومانی صادر می کنند و این کالاها به دست مردم نمی رسد.

حجت‌الاسلام والمسلمین یوسفی اظهار داشت: امروز کالا به کشور وارد می شود؛ اما در گمرک‌ها دپو شده و توزیع درستی انجام نمی گیرد؛ نیروهای حزب اللهی کشور باید جریان توزیع کشور را به دست بگیرند تا مشکلات کشور حل شود.

وی ابراز داشت: حمایت از کالای ایرانی در زندگی مردم و تولیدکنندگان بسیار اثرگذار خواهد بود؛ اما انگیزه‌ها و اراده جدی به این مسئله در کشور وجود ندارد و باید مطالبه جدی صورت بگیرد.

مدیر گروه اقتصاد اسلامی پژوهشگاه به موضوع سوء مدیریت‌ها در مشکلات اقتصادی اشاره کرد و خاطرنشان ساخت: در اینکه دشمن برای ما مشکلات جدی ایجاد کرده است، حرفی نیست؛ اما باید بدانیم که راه حل مشکلات فعلی اقتصادی کشور، درون زایی و اتکا به توان داخلی است؛ شاید برخی مدیران ما ناتوان نباشند؛ اما رویکرد و نگاه آنان غلط است و وقتی بر اساس نگاه نادرست تصمیم گیری می کنند، مدیریت درست هم نمی توانند برای حل مشکلات داشته باشند.

سخنران این نشست به موضوع خنثی سازی تحریم‌ها در کشور اشاره و تصریح کرد: این تفکر که جنگ اقتصادی علیه کشور تمام شدنی است، تفکر نادرستی است؛ پس باید برای مقابله با این جنگ، برنامه ریزی کرد که یکی از آنها خنثی سازی تحریم‌هاست؛ ما با تکیه بر توان داخلی می توانیم تحریم‌ها را خنثی کرده و مشکلات را کم نماییم.

این استاد حوزه بیان داشت: اگر ده‌ها بار دیگر هم مذاکره کنیم و برجام ۱۰ را هم بنویسیم که یقینا به آنجا نخواهد رسید، جنگ اقتصادی تمام شدنی نخواهد بود و دشمن کنار نخواهد کشید؛ ما باید بر توان داخلی کشور تکیه کنیم.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

دفتر و ساختمان آموزشی : قم،خ ارم ،ک۲۰ روبروی مسجدسلماسی پلاک۱۳ کدپستی: 3715696797