کد خبر : 3010
تاریخ انتشار : دوشنبه ۹ دی ۱۳۹۸ - ۱۷:۴۰

بزرگداشت «حماسه ۹ دی» با سخنرانی آیت الله مصباح یزدی در قم برگزار شد

بزرگداشت «حماسه ۹ دی» با سخنرانی آیت الله مصباح یزدی در قم برگزار شد
آيت‌الله مصباح يزدي با تأكيد مجدد بر لزوم بزرگداشت يوم‌الله نهم دي و يادآوري حوادث این روز، خاطرنشان كرد: ما بايد با بهره‌مندی از درس‌های آموزنده این جریان تاریخی از یک‌سو سعی کنیم آگاهی دینی خود را افزایش دهیم تا دشمنان موفق نشوند به نام دین مطالب باطلی را به خورد جامعه ما بدهند؛ از سوي ديگر با افزايش آگاهی‌های سیاسی‌ـ‌اجتماعی‌مان جلوي فريب‌هاي آنها را بگيريم.

به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع‌رسانی آثار آیت‌الله مصباح یزدی، رئیس  مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) با استناد به آیاتی از قرآن کریم، ضمن اشاره به ضرورت یادآوری و بزرگداشت ایام‌الله، گفت: این یکی از آموزه های قرآن کریم است که تذکر حوادث گذشته نقش مهمی در ساختن آینده انسان‌ها و جلوگیری از سقوط در دره‌های هلاکت‌بار دارد و می‌تواند راهنمایی برای انتخاب مسیر صحیح در زندگی باشد.
وی با بیان این‌که نظام جمهوری اسلامی ایران برخاسته از انقلابی عظیم و کم‌نظیر در تاریخ بشریت است، افزود: در طول چهار دهه از پیروزی این انقلاب چنین حوادثی بسیار اتفاق افتاده که از یک‌سو هشداری است برای این‌که با جلوگیری از تکرار اشتباهات گذشته، مراقب باشیم در دام شیاطین بزرگ و کوچک نیفتیم؛ از سوی دیگر اعتماد و توکل ما را به خدا افزوده و موجب می‌شود یأس و ناامیدی به خود راه ندهیم. این دو نوع هدایت الهی است که نقش بسیار مهمی در فعالیت انسان‌ها و موفقیت آنها در رسیدن به اهداف صحیحی که دنبال می‌کنند، دارد.
استاد حوزه علمیه قم غفلت از مشکلات و دام‌هایی که دشمنان می‌گسترانند، و دلسردی، یأس و ناامیدی ناشی از صعوبت راه و برخورد با مشکلات را دو مانع اصلی در راه پیشرفت انسان دانست، و تأکید کرد: طبق آموزه‌های قرآن کریم ما باید با یادآوری حوادث گذشته توجه داشته باشیم که چه خطاها و خطراتی موجب عقب‌ماندگی یا کندی حرکت گذشتگان شده، تا برای آنها راه حلی بیاندیشیم؛ از سوی دیگر امیدمان به امدادهای غیبی و توکل و اعتماد ما به یاری خدا افزایش پیدا کند.
عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم نهم دی‌ماه سال ۸۸ را یکی از مصادیق برجسته ایام‌الله معرفی کرد، و گفت: ما باید همواره سالروز این یوم‌الله را زنده نگه بداریم و خاطرات آن را بازگو کنیم تا آیندگان آن را فراموش نکنند.
وی در بخش دیگری از سخنان خود خاطر نشان کرد: آنچه در این فرصت مناسب است مورد تأکید قرار گیرد این است که به حسب ظاهر دشمنان ما از جهات مختلف نسبت به ما برتری دارند و ما در برابر آنها در ضعف قرار داریم و چاره‌ای جز تسلیم و تن دادن به خواسته‌های آنها نداریم. هم‌چنین دشمن در طول چهار دهه گذشته همه توانایی خودش را در عرصه‌های مختلف برای براندازی این نظام و جلوگیری از گسترش آن در منطقه و جهان به کار گرفته است؛‌ ولی خوشبختانه به یاری خدا از هیچ کدام از توطئه‌های پیچیده و برنامه‌های خود طرفی بر نبسته و همه آنها به نفع جمهوری اسلامی تمام شد و دشمنان روز به روز مجبور به عقب‌نشینی شدند.
آیت‌الله مصباح یزدی در ادامه گفت: دشمنان قسم خورده این نظام الهی به دنبال شکست‌های پی‌درپی خود به این نتیجه رسیدند که باید عامل اصلی موفقیت این انقلاب را کشف کنند تا بتوانند آن را تضعیف کنند. آنها در نهایت متوجه شدند که عامل اصلی پیروزی ملت انقلابی ایران ایمان به خداست. این ایمان باعث می‌شود که ملت ایران در هیچ حالی ناامید نشوند و با تبعیت از دستورات الهی و سرمشق گرفتن از تجربه‌های گذشتگان که در کتاب‌های آسمانی، به خصوص در قرآن کریم ذکر شده، دل به یک رهبر الهی ببندند و گوش به فرمان او باشند.
استاد تفسیر و فلسفه حوزه علمیه قم افزود: این عامل پیروزی، وحدت، امیدواری و پیشرفت مردم انقلابی ایران همان است که در فرهنگ ما به نام «ولایت فقیه» شناخته می‌شود و در واقع یکی از فروع ایمان به خداست.
وی تأکید کرد: با بهره‌مندی از ایمان به خدا، در پرتو راهبردهای اسلام و راهنمایی‌های قرآن کریم و با استفاده از رهبری‌های رهبران الهی هم‌چون حضرت امام رضوان‌الله علیه و مقام معظم رهبری ادام‌الله‌ظله‌الشریف مردمی تربیت شدند که همانند کوه در مقابل همه حوادث مقاومت می‌کنند و خم به ابرو نمی‌آورند. لذا دشمنان برای به زانو در آوردن این ملت در صدد برآمدند که موقعیت رهبری را در جامعه ما تضعیف کنند.
رئیس موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) با اشاره به استفاده دشمن از شیوه‌ها و ابزارهای گوناگون برای رسیدن به اهداف خود گفت: امروز با ده‌ها رسانه مجازی روبرو هستیم که دائماً به روش‌های مختلف، حتی در قالب طنز و داستان‌های کودکانه افکار جوانان ما را هدف قرار داده است و نقطه تمرکز همه آنها تضعیف ایمان مردم و تضعیف جایگاه رهبری در جامعه اسلامی است.
وی با تأکید مجدد بر لزوم بزرگداشت یوم‌الله نهم دی و یادآوری حوادث این روز، خاطرنشان کرد: ما باید با بهره‌مندی از درس‌های آموزنده این جریان تاریخی از یک‌سو سعی کنیم آگاهی دینی خود را افزایش دهیم تا دشمنان موفق نشوند به نام دین مطالب باطلی را به خورد جامعه ما بدهند؛ از سوی دیگر با افزایش آگاهی‌های سیاسی‌ـ‌اجتماعی‌مان جلوی فریب‌های آنها را بگیریم.
عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با اشاره به برخی القائات دشمنان، گفت: آنها می‌کوشند تا با استفاده از ابزارهای تبلیغاتی خود چنین القا کنند که ما قدرت مقاومت در برابر آنها را نداریم و سرانجام شکست می‌خوریم. یکی از شیوه‌های دشمن هم همین تحریم‌های اقتصادی است.
وی در ادامه گفت: برای مصونیت یافتن در برابر توطئه‌های دشمنان و غلبه بر آنها و تحقق آیه شریفه «وَ لَیَنصُرَنَّ اللهُ مَن یَنصُرُهُ وَ لَیُمَکِنَنَّ دینَهُم الذَّیِ إرتَضی لَهُم» باید درس‌های یوم‌الله نهم دی را مرور کنیم و با زنده نگه‌داشتن آنها، هم این آموزه‌ها را برای نسل موجودمان یادآوری کنیم، هم از اجرای نقشه‌های دشمن برای نسل‌های آینده جلوگیری کنیم.
استاد حوزه علمیه قم در بخش دیگری از سخنان خود تأکید کرد: کار اصلی ما برای مقاومت در مقابل توطئه‌های دشمنان افزایش معلومات دینی، کسب بصیرت اجتماعی، تقویت روحیه توکل و ایمان به خدا و اطاعت از اوامر الهی، از جمله اطاعت از مقام ولایت فقیه است.
وی هم‌چنین افزود: بر اساس آموزه‌های قرآن کریم در کنار این کارها جا دارد که ما به عنوان همه مردمی که توده جامعه را تشکیل می‌دهند یک‌دیگر را سفارش کنیم به این‌که هر کس در هر مقامی، هرجایی و در هر شرایطی سعی کند هر روز اندکی بر معلومات دینی و بصیرت اجتماعی‌ـ‌سیاسی خود بیافزاید و بکوشد روحیه تسلیم و انقیاد و اطاعت بیشتری از خدا، پیغمبر و رهبر دینی داشته باشد.
آیت‌الله مصباح یزدی در ادامه گفت: یکی دیگر از وظایف ما در این مقطع این است که سعی کنیم به کمک مردم برای تصدی پست‌های رسمی کسانی سر کار بیایند که دین را بهتر شناخته باشند، مصالح جامعه را بهتر درک کنند و ملکه تقوا و دین‌مداری‌شان از دیگران قویتر باشد؛ این یعنی بکوشیم افراد اصلح را انتخاب کنیم.
وی هم‌چنین گفت: این سه شاخص، ملاک اصلی تشخیص اصلح است؛ البته شاخص‌های فرعی دیگری مثل کارآمدی و تجربه هم در مرتبه بعد باید مورد توجه قرار گیرد.
عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم در پایان با تأکید بر این معیارها به عنوان ملاک‌های صلاحیت برای تصدی مسئولیت در قوای سه‌گانه کشور اسلامی، خاطر نشان کرد: باید هرچه می‌توانیم تلاش کنیم کسانی سر کار بیایند که در این شاخص‌ها نسبت به دیگران برتری داشته باشند و فراموش نکنیم که موفقیت در همه امور مرهون توکل بر خدا و توسل به اولیای خدا است.
گفتنی است این پیام تصویری در تاریخ ۸/۱۰/۹۸ در مراسم بزرگداشت سالروز نهم دی‌ماه در مسجد امام صادق علیه‌السلام تهران پخش شد.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

دفتر و ساختمان آموزشی : قم،خ ارم ،ک۲۰ روبروی مسجدسلماسی پلاک۱۳ کدپستی: 3715696797